Otwarta lub zamknięta garderoba- którą wybrać?

Czy otwarta garderoba to jeden z chwilowych trendów, czy też sposób przechowywania ubrań, który zyska swoich zwolenników na znacznie dłużej? Niektórzy podchodzą do tego pomysłu z zainteresowaniem, inni natomiast za nic w świecie nie zdecydowaliby się na całkowitą ekspozycją zawartości swojej szafy, poprzez rezygnację z zewnętrznych drzwi. Którą z możliwości zatem wybrać: otwartą czy zamkniętą garderobę?

Jak wyglądają współczesne garderoby?

Najczęstszym miejscem ulokowania garderoby jest oczywiście sypialnia. Przestrzeń do przechowywania ubrań może znajdować się we wnęce lub też zostać oddzielona od części nocnej ścianką działową, lub regałem. Nowym trendem, który pojawił się w budownictwie, jest umieszczanie garderoby w osobnym pomieszczeniu. Może znajdować się ono tuż obok sypialni, w jej bezpośrednim połączeniu lub na tym samym piętrze. Każdy z tych wariantów występuje w wersji zamkniętej lub otwartej.

Garderoba zamknięta

Garderoba zamknięta to tradycyjny sposób na przechowywanie ubrań, gdzie zawartość naszej szafy pozostaje ukryta za przesuwanymi lub uchylanymi drzwiami. Ten model świetnie sprawdzi się u osób zabieganych, które każdego poranka w pośpiechu przeczesują swoją szafę, aby znaleźć odpowiedni zestaw do wyjścia. Co więcej, na zamkniętą garderobę powinny zdecydować się również osoby mające trudności z zachowaniem porządku. Będzie ona ponadto praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli zwierząt- w ten sposób zminimalizujemy ilość sierści na naszych ubraniach. Jeśli obawiamy się, że zabudowana garderoba umieszczona we wnęce optycznie przytłoczy naszą sypialnię, postawmy na jasne fronty w połysku. Możemy dodatkowo wzbogacić je o zewnętrzne lustro.

Czym charakteryzuje się otwarta garderoba?

Czym właściwie jest otwarta garderoba? To miejsce do przechowywania ubrań, które nie zostało ograniczone żadnym rodzajem drzwi (za wyjątek uznaje się drzwi transparentne, szklane). Może być to zatem odrębna wnęka w sypialni lub przestrzeń odseparowana ścianą, gdzie wejście pozostaje cały czas otwarte. Podstawowe wyposażenie stanowią tu drążki na wieszaki oraz otwarte półki, uzupełnione pojemnymi szufladami. Taka garderoba to sposób na stworzenie ciekawego wnętrza o współczesnym charakterze. Właśnie dlatego idealną aranżację otrzymamy, łącząc ją z nowoczesnymi meblami do domu i stylowymi dodatkami. Jeśli przybiera ona formę osobnego pomieszczenia, możemy uzupełnić je stoliczkiem, wygodnym fotelem lub pufą oraz wolnostojącym lustrem. 

Otwarta garderoba- dla kogo i dlaczego?

Kto powinien zdecydować się na otwartą garderobę? Taki model przechowywania ubrań stanowi atrakcyjną alternatywę klasycznej szafy, na który mogą pozwolić sobie osoby zdyscyplinowane. Lubiące porządek, a przy tym nie mające najmniejszych problemów z jego utrzymaniem w każdym pomieszczeniu i miejscu w domu.

Urządzając otwartą garderobę, tworzymy jednocześnie własną strefę prywatności, w której możemy w spokoju kompletować oryginalne stylizacje, jak i bez pośpiechu szykować się na różne uroczystości i wyjścia. Jest to również model, dający nam komfort i wygodę– wszystkie ubrania pozostają w zasięgu wzroku i ręki. W ten sposób szybciej i bez potrzeby otwierania szafek bądź szuflad zdecydujemy się na to, co chcemy na siebie założyć.