Meble z funkcją spania – na co zwrócić uwagę?

Planujesz zakup mebli wypoczynkowych z funkcją spania do salonu, pokoju gościnnego lub młodzieżowego? Oto, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby dokonać jak najlepszego wyboru!

System rozkładania

Pierwsze i najważniejsze, czyli system rozkładania. Będzie on różny, w zależności od wybranego modelu mebla wypoczynkowego. Współczesne, nowoczesne meble do domu, oferują przede wszystkim:

  • system DL – stosowany w narożnikach i sofach. Jego rozkładanie polega na wysunięciu siedziska i złożeniu oparcia.
  • system Delfin – bardzo popularny dla narożników, które w tym systemie rozkładają się poprzez wysunięcie schowanego pod siedziskiem wózka i elementu uzupełniającego przestrzeń do spania.
  • system typu wózek (system półbelgijski) – charakterystyczny przede wszystkim dla sof. Rozkłada się poprzez wysunięcie znajdującego się pod siedziskiem wózka i ułożeniu na tak otrzymanym stelażu materaca.
  • system klik klak – klasyczny sposób rozkładania wersalek. Polega na uniesieniu siedziska i dociśnięciu go w stronę oparcia, do momentu usłyszenia charakterystycznego „kliku”.

Zgrabny, szary narożnik w nowoczesnym salonie.

Który wariant będzie najwygodniejszy? To wszystko zależy od tego, czy będziemy korzystać z niego codziennie, czy okazjonalnie. Do spania codziennego najlepiej sprawdzi się system DL i Delfin, natomiast „wózek” może okazać się dobrym wyborem w małych pomieszczeniach. Wersalka to z kolei wariant, który raczej przeznacza się do spania okazjonalnego. Nie zmienia to oczywiście faktu, że jej rozkładanie jest wyjątkowo łatwe.

Powierzchnia do spania

Wybierając idealny mebel z funkcją spania, musimy zwrócić uwagę na jego wymiary. I to pod trzema aspektami: w standardowym (złożonym) ułożeniu, pod kątem powierzchni do spania, a także w odniesieniu do zajmowanego przez rozłożony mebel miejsca w pokoju.

Liczyć będą się zatem zarówno nasze indywidualne potrzeby, to, komu będzie służyć łóżko (osobom wysokim czy niskim, dziecku czy rodzicom), jak i to, jaką przestrzenią dysponujemy. Nie wolno zapominać, że w pomieszczeniu tym z pewnością będą znajdować się także inne elementy wyposażenia. Rozkładanie sofy lub narożnika nie powinno wymuszać na nas konieczności przemeblowywania wnętrza, za każdym razem, gdy zechcemy spać.

Wskazuje się, że optymalna długość powierzchni do spania powinna być większa o około 10 – 15 cm od naszego wzrostu.

Minimalna szerokość dla 1 osoby to natomiast 60 cm, jednakże w praktyce powinna wynosić ona więcej.

Z bokami czy bez boków?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu nieco większej powierzchni do spania, jednak nie możesz pozwolić sobie na wybór większego mebla wypoczynkowego, rozważ wariant bez boków! Wprawdzie w codziennym użytku dla niektórych może być to drobna niedogodność, jednak jeśli mebel ma służyć do spania regularnego, brak podłokietników zwiększy przestrzeń do snu.

Wypełnienie

Podstawowe wypełnienie wypoczynkowych mebli tapicerowanych obejmuje sprężyny (faliste, bonell lub kieszeniowe) oraz piankę, najczęściej wysokoelastyczną lub poliuretanową.

Jeżeli z kanapy z funkcją spania będzie korzystać jedna osoba, śmiało możesz postawić na wypełnienie w postaci sprężyn bonell lub falistych. Są one trwałe, wytrzymałe, odporne na odkształcenia. Dzięki temu nie będą powodować efektu zapadania się, czy powstawania „zagłębień” w miejscach użytkowanych szczególnie często.

Przestronna, szara kanapa na tle dużego okna.

Jeżeli natomiast szukasz mebla wypoczynkowego dla dwóch osób, lepszym wyborem może okazać się kanapa lub narożnik na sprężynach kieszeniowych. Są one mniej podatne na przenoszenie drgań powstałych pod wpływem ruchów drugiej osoby. Podnosi to komfort wypoczynku w szczególności wtedy, gdy między użytkownikami występują duże różnice w wadze lub jedna z osób ma tendencję do wiercenia się.

Na jakość snu nie bez znaczenia pozostaje ponadto zastosowana pianka. Tutaj szczególnie polecane będą pianki wysokoelastyczne HR, o lepszej trwałości i elastyczności.