Jak zaaranżować witrynę w salonie lub jadalni?

Witryny od lat nie wychodzą z mody, choć w ostatnim czasie przeszły niemałą metamorfozę. Z masywnych, nierzadko fikuśnych brył przyozdobionych bogatymi dekorami stały się meblami lekkimi, stylowymi i funkcjonalnymi. Jak zaaranżować witrynę w pokoju dziennym lub jadalni? Co wstawić do witryny w salonie? Doradzamy!

Witryny to wyjątkowo wdzięczne meble, które pięknie zdobią każdą przestrzeń. Duże, najczęściej dodatkowo oświetlone przeszklenia sprzyjają ekspozycji wielu ważnych i lubianych przez nas przedmiotów. Poza przeszklonymi frontami współczesne witryny w przeważającej większości przypadków oferują nam również zabudowane systemy przechowywania w postaci szuflad lub zamykanych półek. Dzięki temu taką witrynę możemy wykorzystać w jeszcze szerszym zakresie, maksymalnie wydobywając jej potencjał.

Witryna w salonie – co wstawić do środka?

Witryna to mebel goszczący głównie w dwóch pomieszczeniach w domu. Pierwszym z nich jest pokój dzienny. Co wstawić do witryny znajdującej się w salonie? Na przeszklonych półkach będą doskonale prezentować się przede wszystkim:

  • rodzinne fotografie w ramkach
  • pamiątki z podróży
  • kolekcja książek
  • ozdobne przedmioty w postaci szkatułek, figurek
  • wazony, misy, patery

Witryna w salonie świetnie sprawdzi się ponadto w roli barku na wykwintne trunki wraz z dedykowanym do każdego napoju szkłem. Możesz eksponować w niej także przedmioty kolekcjonerskie, na przykład szlachetne kamienie, czy porcelanę.

Biała witryna w salonie.

Niezależnie od tego, co znajdzie się we wnętrzu witryny, w każdym przypadku należy zadbać o utrzymanie w niej porządku. Witryna ze względu na reprezentatywny charakter wymaga tego, aby wypełniające ją przedmioty zostały odpowiednio ułożone i dopasowane.

Zabudowane części witryny warto przeznaczyć z kolei na dokumenty, tekstylia, obrusy oraz innego rodzaju drobiazgi, które wolelibyśmy trzymać w ukryciu.

Co wstawić do witryny w jadalni?

KDrewniana witryna w skandynawskiej jadalni. olejnym miejscem w domu, w którym zetkniemy się z witryną, jest także stanowiąca odrębny pokój lub połączona z salonem jadalnia. Witryna w jadalni w związku z charakterem i przeznaczeniem tego pomieszczenia będzie idealnym meblem do przechowywania eleganckiej, świątecznej zastawy stołowej, kryształów oraz wszelkich naczyń otrzymanych w spadku po rodzicach lub dziadkach. W jej zabudowanych szufladach i szafkach możemy przechowywać z kolei obrusy, serwetki, maty, podstawki oraz innego rodzaju akcesoria do dekoracji stołu, niezbędne w czasie świąt, czy urodzin. Dzięki temu będą one zawsze w zasięgu ręki!

Jaka witryna do salonu i jadalni?

Decydując się na witrynę, najczęściej wybieramy bryłę pochodzącą z tej samej serii, co pozostałe meble do pokoju. Witryna rzadko kiedy bywa dopasowana na zasadzie kontrastu, czy eklektyzmu, co jest zadaniem stosunkowo trudnym. Jeśli więc stawiasz na nowoczesne meble do domu w białym połysku, taka też powinna być i sama witryna. W zależności od wolnej przestrzeni, do wyboru pozostają także witryny niskie i szerokie oraz wysokie i z reguły węższe. Kolekcje systemowe oferują przeważnie kilka wariantów brył w różnych rozmiarach i z różnymi systemami przechowywania. Pozwala to na tworzenie bardziej złożonych kompozycji, na przykład nowoczesnych meblościanek.