Naturalne materiały we wnętrzach

W trendach na bieżący rok znalazły się wnętrza inspirowane naturą. Ciepłe, klimatyczne, pozwalające znaleźć spokój i wytchnienie od zgiełku miasta. Wnętrza inspirowane naturą to przede wszystkim wnętrza, w których dominują naturalne materiały. Z materiałów tych produkuje się natomiast meble i dodatki. O jakich surowcach dokładnie mowa? Dlaczego warto po nie sięgać?

Naturalne materiały w aranżacji wnętrz – dlaczego warto je wybierać?

Drewniane lustro, taboret i stolik. Ostatnie miesiące, a nawet już lata, wzmocniły naszą potrzebę kontaktu z naturą. Wyjścia do lasu, parku, czy wyjazdy na obrzeża wielkich miast stały się regularnie praktykowaną tradycją wielu rodzin. Powrót do natury przejawił się również w inny sposób. Odczuliśmy to w naszych wnętrzach, z których stopniowo zaczęliśmy wypierać tworzywa sztuczne, zastępując je naturalnymi materiałami. Wpływ miała na to nie tylko pandemia, ale i rosnąca na przestrzeni lat większa świadomość ekologiczna. To wszystko sprawiło, że wnętrza inspirowane naturą dzisiaj uznawane są za jeden z silniejszych trendów na rok 2022. Ich podstawę stanowią oczywiście naturalne materiały. Naturalnie piękne i szlachetne. Proste, funkcjonalne, a przy tym wyjątkowo trwałe. Naturalne materiały tworzą klimat, aurę, której nie sposób porównać z żadną inną. Są w stanie tchnąć do naszych domów i mieszkań powiew świeżości. Zadbać o ich ciepły wystrój, harmonię oraz spokojną, beztroską i odprężającą atmosferę. We wnętrzach inspirowanych naturą nawet mieszkając w centrum miasta, możemy zaznać chwili wytchnienia i uciec od szybkiego tempa życia, codziennych problemów.

Wnętrza inspirowane naturą – najważniejsze materiały

Drewno

Mówiąc o naturalnych materiałach, nie sposób nie rozpocząć od surowca, który jest wykorzystywany w budownictwie od niepamiętnych już czasów – drewna. Popularność drewna zmalała na chwilę w momencie, w którym na rynku pojawiły się tańsze materiały drewnopochodne, czyli płyty meblowe wykorzystywane do produkcji mebli. Nadal zainteresowanie nimi jest ogromne, jednakże spora grupa osób ponownie z pożądaniem zaczęła spoglądać na wyposażenie z litego drewna. Solidne, długowieczne, szlachetne i dostojne. Drewniane meble są wyjątkowo uniwersalne. Pasują do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, boho, rustykalnych, klasycznych, kolonialnych, czy vintage. We wnętrzach inspirowanych naturą z drewna wykonuje się jednak nie tylko same elementy wyposażenia, ale i wykańcza posadzki, schody, parapety, a nawet ściany.

Łazienka urządzona w stylu bliskim naturze.

Kamień

Kolejnym naturalnym surowcem z historią sięgającą tysięcy lat jest kamień. Współcześnie ma on niemalże równie szerokie zastosowanie, co drewno. Wykorzystuje się go jako pokrycie posadzek, kominków, schodów, parapetów, blatów kuchennych. Jeżeli pragniemy nadać naszym wnętrzom odrobiny luksusu, możemy wykorzystać do tego marmur albo granit. Gdy jednak chcemy znaleźć odpowiednie tło do minimalistycznych, nowoczesnych mebli do domu, sięgnijmy po surowy beton.

Rattan i wiklina

Entuzjaści skandynawskiego designu, a także stylu boho i rustykalnego z pewnością chętnie zdecydują się na wzbogacenie swojej przestrzeni o meble i dodatki wykonane z rattanu lub wikliny. Mogą być to ławy, krzesła, stoliki, skrzynie, kosze, lampy. Wprawdzie jeszcze do niedawna większą popularnością surowce te cieszyły się w ogrodach, na tarasach, czy balkonach, obecnie znajdują swoje miejsce również w domowych aranżacjach. Mimo że rattan i wiklina wyglądają podobnie, warto jednak pamiętać, że to rattan jest materiałem egzotycznym – trwalszym, wytrzymalszym, a przy tym droższym.

Rattanowa lampa.

Naturalne tkaniny

We wnętrzach inspirowanych naturą muszą pojawić się także naturalne tkaniny. Zaliczamy do nich w szczególności len, bawełnę, wełnę, jutę i jedwab. Możemy wykorzystać je na wiele sposobów i w różnych pomieszczeniach. Jako dywany, poszewki na pościel, zasłony, obrusy, koce, pledy.

Szkło

Do naturalnych materiałów zaliczane jest ponadto szkło. Szklane akcenty we wnętrzach są w stanie nadać naszej aranżacji lekkości, a nawet wizualnie nieco powiększyć dostępną przestrzeń. Wśród mebli możemy zdecydować się przede wszystkim na szklane stoły lub ławy kawowe. Pięknym uzupełnieniem naturalnego wystroju będą także szklane dodatki – misy, wazony, szkatułki, lampy. Gdy chcemy natomiast subtelnie rozdzielić dużą przestrzeń, wykorzystajmy do tego szklane, przesuwane drzwi lub szklaną ściankę działową.