Jaki stół i krzesła wybrać do małej jadalni?

Nawet w najmniejszych mieszkaniach musimy wygospodarować wygodne i przytulne miejsce do spożywania posiłków. Ze względu na ograniczony metraż, wybór stołu i krzeseł może wymagać od nas jednak większej rozwagi. Jaki stół i krzesła będą pasować do niewielkiej jadalni lub kącika jadalnego?

Stół w małej jadalni

Przy stole pokojowym, bez względu na wielkość pomieszczenia, powinno znaleźć się miejsce dla każdego domownika. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy w zwyczaju wspólnie spożywać większość posiłków lub ze względu na harmonogram dnia robimy to w tym samym czasie. Na jedną osobę przy stole powinno przypadać ok. 60 cm szerokości. Optymalne wymiary wynoszą:

  • 80×60 cm (stół prostokątny), 80 cm (stół okrągły)– w przypadku stołu dla 2 osób,
  • 120×80 cm (stół prostokątny), 100 cm (stół okrągły), 90×90 cm (stół kwadratowy) – w przypadku stołu dla 4 osób,
  • 140-160×80 cm (stół prostokątny), 120 cm (stół okrągły) – w przypadku stołu dla 6 osób

Najlepszym stołem do małej jadalni jest model rozkładany z wysuwanym blatem. Taką funkcjonalność oferuje większość tradycyjnych i nowoczesnych mebli do domu. Dzięki temu w codziennym użytkowaniu pokoju nie będzie on zajmował cennej przestrzeni i odbierał wnętrzu funkcjonalności. Gdy przewidujemy częste składanie i rozkładanie naszego stołu, zwróćmy uwagę na zastosowany mechanizm i płynność jego działania.

Biały, okrągły stolik dla 4 osób.

Czy lepszym wyborem będzie stół prostokątny, kwadratowy, czy okrągły albo w kształcie elipsy? Zaletą stołów kwadratowych i prostokątnych jest to, że możemy dostawić je bezpośrednio do ściany lub rogu pomieszczenia. To kolejny ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca w niedużej jadalni. Przy stołach okrągłych i w kształcie elipsy mieści się natomiast więcej osób, co wynika z braku ostrych krawędzi.

Krzesła w małej jadalni

Wymiary stołu w jadalni powinny uwzględniać wszystkich domowników, tak samo, jak liczba krzeseł. Wokoło małego stołu najlepiej będą prezentować się krzesła smukłe i lekkie. Zarówno klasyczne, jak i tapicerowane. Meble pokryte tkaniną są o wiele wygodniejsze niż pozbawione poduszek krzesła drewniane, czy metalowe, dlatego wybiera się je dziś o wiele częściej. Wpływa na to również fakt, że przy stole w jadalni spędzamy z reguły nieco więcej czasu. To właśnie tam celebrujemy święta, urodziny, spotkania z przyjaciółmi.

Drewniany stół prostokątny w nowoczesnej przestrzeni.

W niewielkim kąciku jadalnym z reguły nie możemy pozwolić sobie natomiast na popularne dziś krzesła-fotele tapicerowane z podłokietnikami. Ze względu na bardziej rozłożystą formę trzeba założyć, że zajmą one więcej miejsca niż standardowe krzesła. Wyjątek może stanowić tu sytuacja, w której przy stole dla na przykład 4 osób, na co dzień będzie zasiadać wyłącznie dwóch domowników.

Stylistyka stołu i krzeseł do niewielkiej jadalni

Krzesła i stół muszą pasować nie tylko do siebie nawzajem, ale i do stylu całego pomieszczenia. Choć są w tym zakresie pewne wyjątki. Na przykład wtedy, gdy zdecydujemy się na eklektyzm, czyli styl bazujący na łączeniu ze sobą różnych trendów, takich jak współczesny i vintage, czy glamour i loft.

Biały, prostokątny stół dla 4 osób z taboretami. Jednymi z najpopularniejszych stołów pokojowych są dzisiaj stoły białe. W zależności od stylu mogą mieć one prostą lub bardziej fantazyjną formę. Stół biały pasuje do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, boho, glamour, nowojorskich, a nawet klasycznych. Możemy zestawić go z krzesłami z elementami drewna, tapicerowanymi lub transparentnymi.

Dużą popularnością od lat cieszą się także stoły drewniane. Świetnie odnajdują się one w aranżacjach klasycznych, retro oraz industrialnych. W jadalni w stylu loft drewniany stół odznacza się surowym wyglądem – prostą, minimalistyczną formą. Elementem charakterystycznym są tu czarne, metalowe podstawy (nóżki). Do drewnianych stołów pasują drewniane krzesła. Gdy jednak jest to mebel do wnętrza industrialnego, możemy rozważyć zakup krzeseł tapicerowanych.

W stylu glamour i nowoczesnym natkniemy się ponadto na stoły ze szklanym blatem. Transparentna konstrukcja może okazać się bardzo dobrym wyborem do niewielkich pomieszczeń. Aby uzyskać pożądany efekt lekkości i przestronności, zdecydujmy się na równie lekkie i smukłe krzesła. Elementem pasującym będą krzesła skandynawskie na cienkich nóżkach, krzesła na płozach oraz krzesła z wysokimi oparciami.