Czym kierować się przy wyborze nowoczesnych mebli do domu?

Meble wykonane w stylistyce nowoczesnej dają nam wiele możliwości. Ergonomiczne, lekkie bryły o bardzo uniwersalnym charakterze łatwo dopasowują się do warunków każdego pomieszczenia. Stanowią przy tym znakomite tło do aranżacji, pozwalając nam na dowolny wybór dodatków. Czym jednak powinniśmy kierować się, poszukując nowoczesnego wyposażenia do naszych wnętrz?

Jak meble wpływają na wystrój pomieszczeń?

Cechą wspólną nowoczesnych mebli jest ich prosta, regularna forma. Łączy je również stonowany design, brak dekoracyjnych aplikacji oraz lekki, nieprzytłaczający wygląd. Nie wszystkie nowoczesne meble do domu są jednak takie same. Pośród wielu różnorodnych ofert znajdziemy zarówno zestawy, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, jak i tych o bardziej tradycyjnym charakterze. Oznacza to, że nowoczesne wyposażenie pozwala nam na zaaranżowanie domu nie tylko w surowym, chłodnym stylu, ale także ciepłym i przytulnym. Przygodę z wykańczaniem wnętrz powinniśmy zatem rozpocząć od zdecydowania się, w jakim wystroju chcielibyśmy je urządzić.  Czy preferujemy designerskie, ascetyczne przestrzenie, czy też bliższe naszemu sercu są harmonijne, klimatyczne kompozycje?

W pierwszym przypadku pożądany efekt osiągniemy, wybierając meble wybarwione w szarości, czerni, graficie, czy też strukturze imitującej kamień lub beton. Możemy spotkać się z kombinacjami tych barw lub połączeniem ich z drewnem. Zestawy wykonane w takim designie pomogą nam urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami minimalizmu, jak i stylistyki industrialnej.

Jeśli natomiast zależy nam na stworzeniu we wnętrzach klimatycznego, przytulnego wystroju, postawmy na połączenie bieli i struktury drewnianej. Gdy dodatkowo za tło posłużą nam beże, czy pastele, nowoczesna aranżacja nabierze wyjątkowo ciepłego charakteru.

Mat czy połysk? Co będzie lepsze?

Nowoczesne meble do domu występują w dwóch wersjach: matowej lub w połysku. Pamiętajmy, że wykończenie frontów nie pozostanie obojętne na wystrój naszych wnętrz. Jasne, lustrzane powierzchnie to ratunek dla pokojów o niedużej powierzchni. Dzięki optycznej sztuczce będą one wyglądać na większe, niż wskazuje na to metraż. Fronty w połysku są również idealnym wyborem do stylistyki typowo nowoczesnej, minimalistycznej. W odróżnieniu od matu nie będą natomiast pasować do m.in. wystroju skandynawskiego, czy rustykalnego. Powierzchnie wykończone w matowym pokryciu są zatem nie tylko bardziej uniwersalne, ale również łagodniejsze w swoim charakterze.

Z czego wykonuje się współczesne meble?

Poza kwestiami estetycznymi nie bez znaczenia pozostaje również sposób wykonania mebli oraz materiały, jakie wykorzystano do tego zadania. To naturalne, że każdy z nas oczekuje od wybranych produktów wysokiej jakości i trwałości. Meble nie są przecież kupowane na sezon, czy dwa, a wiele lat.

Pomiędzy czym możemy zatem wybierać? Główne materiały wykorzystywane do produkcji mebli to:

Płyta wiórowa- jest to bardzo popularny surowiec, z którego produkuje się wiele mebli do salonu, sypialni, czy kuchni. Może zostać laminowana, lakierowana lub fornirowana. Wyposażenie z niej wykonane nie należy do drogich, a duże zainteresowanie to wynik nie tylko ceny, a również dostępności w wielu odcieniach.

Płyta MDF- materiał ten wyróżnia się większą trwałością, aniżeli płyta wiórowa. Jest odporny na wilgoć, a jego twardość pozostaje zbliżona do litego drewna. W odróżnieniu od płyty wiórowej płyta MDF jest także podatna na zdobienia i formowanie. Oznacza to, że wykonane z niej fronty mogą zostać pokryte np. frezami.

Drewno– to klasyczny, uniwersalny materiał, z jakiego od lat wykonuje się meble. Drewniane wyposażenie jest trwałe, długowieczne, a przy tym zachwyca swoim szlachetnym i eleganckim wyglądem. Aby jednak służyło nam przez lata, musi zostać odpowiednio zabezpieczone.