Czarna ściana – do jakich pomieszczeń będzie pasować?

Zastosowanie ciemnych kolorów we wnętrzach wymaga rozwagi i pomysłu. Bez wątpienia jest to wybór doskonały, jednakże musimy mieć także na względzie, że nie sprawdzą się one równie dobrze we wszystkich pomieszczeniach. Mimo że ciemnych barw jest tak naprawdę o wiele więcej niż klasyczna i ponadczasowa czerń, my jednak dzisiaj skoncentrujemy się właśnie na niej. Czarna ściana – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jak możemy ją zaaranżować?

Jaki efekt tworzy czerń we wnętrzach?

Jakie skojarzenia przywołuje w naszych głowach czerń? Ciemność, smutek, żałobę? A może elegancję, ponadczasowość, uniwersalność? Nie mamy żadnych oporów, aby na co dzień nosić czarne ubrania i dodatki, czy też jeździć czarnymi samochodami. Równie chętnie i odważnie nie odnosimy się natomiast do czerni we wnętrzach. Zwłaszcza wtedy, gdy ma ona pokryć całą jedną ścianę. Albo i dwie! Prawdą jest, że kolor czarny z jednej strony wizualnie pomniejsza, przytłacza i przyciemnia pomieszczenia. Z dużą rozwagą powinniśmy dlatego stosować go w małych, wąskich i słabo oświetlonych pokojach. Z drugiej – jak mało która barwa nadaje im wyrazu, stylu i elegancji. Czerń we wnętrzach wymaga jednak odpowiedniej aranżacji. Elementów, które podkreślą jej charakter. Zanim więc zdecydujemy się na tę barwę, zastanówmy się, jak urządzimy naszą przestrzeń. Bezpiecznie rozpocznijmy tylko od jednej ściany i to w największym i najlepiej oświetlonym pomieszczeniu. Gdy taki efekt przypadnie nam do gustu, możemy rozważyć dalsze kroki!

Do jakich stylów i pomieszczeń pasuje czarna ściana?

W takim razie gdzie i kiedy możemy zdecydować się na czarną ścianę? Czerń wygląda doskonale przede wszystkim w aranżacjach industrialnych i loftowych. W połączeniu z jasnym drewnem, szkłem, betonem, czy metalem nada naszej przestrzeni surowego, designerskiego charakteru. W mieszkaniach industrialnych czerń będzie pasować do każdego pomieszczenia – otwartego salonu, kuchni, przedpokoju, łazienki, sypialni. Nie bójmy się także wykorzystać jej w nowoczesnym pokoju nastolatka lub studenta! Czarna ściana to idealne tło dla nowoczesnych mebli do domu.

Na ciemną ścianę warto zdecydować się ponadto, gdy urządzamy nasze wnętrza w stylu modern classic. Wystrój ten szybko zyskuje na popularności, ponieważ łączy w sobie minimalizm i funkcjonalność nowoczesnych wnętrz z powiewem elegancji, luksusu i stylu. W tym przypadku ciemna ściana będzie wyglądać doskonale w przestronnym salonie lub dobrze oświetlonej sypialni.

Jak zaaranżować czarną ścianę?

Samo pomalowanie ściany na czarno nie zagwarantuje nam spektakularnego efektu. Uzyskamy go tylko dzięki odpowiedniej aranżacji całej przestrzeni. Meblom, dodatkom, czy tkaninom. Zestawiajmy je ze sobą na zasadzie kontrastów, dzięki czemu każdy element pokoju będzie się uzupełniał, a przy tym nie pozostanie niezauważony! W mniejszych wnętrzach z czarną ścianą unikajmy natomiast ciężkiego wyposażenia, które może odebrać im lekkości.

Kontrastowe kolory

Czerń wygląda doskonale w towarzystwie niemalże wszystkich barw – bieli, jasnej szarości, beżu, pasteli. Pasują do niej także mocne akcenty, takie jak czerwień, żółć, butelkowa zieleń, granat, czy pomarańcz.

Materiały

Nie zapominamy oczywiście o wspomnianym już naturalnym drewnie, rattanie, bambusie, betonie, metalu, a także kamieniach – granicie, marmurze, czy terazzo.

Połyskujące barwy i struktury

Jeśli chcemy nadać czarnej ścianie lekkości, a przy tym jeszcze wyraźniej zaakcentować jej elegancki charakter, postawmy na połysk. Mowa tu przede wszystkim o szkle, złocie, miedzi, a nawet chromie lub srebrze. Czerń wygląda doskonale właśnie w takich aranżacjach! Wiele możliwości w tym zakresie daje nam wystrój modern classic i glamour. Tego typu barwy i struktury występują m.in. jako oprawy do lamp, ramy do luster, obrazów i plakatów, czy nogi do krzeseł tapicerowanych i stolików kawowych. O dodatkach już nie wspominając!

Miękkie tekstylia

Ogromną rolę w aranżacji wnętrza z czarną ścianą odgrywają również tekstylia! Miękkie, delikatne, a jednocześnie grube, ciepłe, takie jak plusze, czyli welur, aksamit i welwet. Tkaniny mogą być zarówno jednolite, gładkie, jak i przyozdobione wzorami. W industrialnych przestrzeniach będą to przede wszystkim geometryczne kształty, np. pasy, krata, zygzaki.

Roślinność

W ożywieniu każdej aranżacji, zwłaszcza czarnej ściany niezastąpiona będzie także roślinność. Egzotyczne kwiaty doniczkowe zdobiące półki, komody lub podłogi sprawdzą się w każdej aranżacji i każdym pomieszczeniu.