Jaki narożnik wybrać – w kształcie litery „U” czy „L”?

Podczas aranżowania salonu, największą wagę przykładamy przeważnie do wyboru zestawu wypoczynkowego. Jeżeli już postanowiliśmy, że spośród różnego rodzaju mebli, wybieramy właśnie narożnik pokojowy, teraz przychodzi pora na podjęcie dalszych decyzji. Czy lepszym rozwiązaniem będzie narożnik w kształcie litery „U” czy „L”? Tę wątpliwość postaramy się rozstrzygnąć już za chwilę!

Narożnik – dlaczego w ogóle warto?

Zanim skoncentrujemy się na konkretnych modelach, warto poświęcić chwilę ogólnym zaletom tego rodzaju mebla wypoczynkowego. Dlaczego akurat narożnik? W czym jest on lepszy od kanapy, wersalki lub sofy?

Narożniki pokojowe to meble nowoczesne i stylowe, dlatego ich obecność w pokoju dziennym bardzo korzystnie wpływa na wystrój tego wnętrza. Wbrew pozorom narożniki mogą znaleźć się nie tylko w większych salonach. Producenci oferują dzisiaj wiele modeli dedykowanych właśnie małym pokojom w bloku!

Wśród największych zalet narożnika należy wskazać jego funkcjonalność. Nawet kompaktowe modele są nam w stanie dostarczyć więcej miejsca do wypoczynku niż zbliżonej wielkości sofy i kanapy. Narożnik bardzo często pozwala zrezygnować nam z dodatkowych foteli lub krzeseł. Najczęściej występuje on w towarzystwie zgrabnych puf, które w każdej chwili możemy przesunąć na bok, dyskretnie ukryć lub wykorzystać w inny sposób. Na przykład jako stolik! A wszystko to właśnie zasługa ich układu. Kształt narożnika w większym stopniu sprzyja także prowadzeniu rozmów, ponieważ część rozmówców zasiada z boku, a nie w jednej linii.

Wiele narożników jest ponadto wyposażonych w liczne, dodatkowe funkcjonalności – regulowane zagłówki, unoszone podnóżki, miejsca na kubek na napoje, a nawet małe stoliczki lub porty USB! Takie udogodnienia zapewniają z reguły narożniki modułowe, czyli nowoczesne meble do domu. Narożniki mogą  oferować także funkcję spania i pojemniki na pościel. Powierzchnia do wypoczynku jest w tym przypadku większa niż w innych rodzajach mebli.

Narożnik w kształcie litery „L”

Narożnik w kształcie litery „L” to najpopularniejszy, klasyczny rodzaj narożnika pokojowego. Jego zaletą jest ogromna uniwersalność. Możemy wykorzystać go dlatego zarówno w salonach przestronnych, dużych, jak i tych niewielkich. Narożniki w kształcie litery „L” występują ponadto w wersji prawo- i lewostronnej, dzięki czemu mamy jeszcze większe możliwości na lepsze wkomponowanie ich w naszą przestrzeń. Jest to zatem mebel ustawny i łatwy w aranżacji.

Narożnik w kształcie litery „U”

W odróżnieniu od narożników w kształcie litery „L” narożniki w kształcie litery „U” będą wymagać już nieco większego metrażu wnętrza. Do ich zagospodarowania potrzebujemy bowiem nie dwie, a trzy ściany! Narożniki w kształcie litery „U” nie występują dlatego w tak wielu różnych rozmiarach do wyboru. Ze względu na swoją masywniejszą, cięższą formę lepiej prezentują się w przestronnych salonach. Należy także pamiętać, że kształt tego mebla może utrudniać dostęp do siedziska, jeżeli pośrodku będzie znajdować się zbyt duży stolik kawowy. W przypadku litery „L” mamy natomiast do dyspozycji większą przestrzeń do swobodnego siadania i wstawania.

Mimo większych problemów aranżacyjnych, narożniki o tej formie zapewniają wspaniałe doznania użytkowe. Przede wszystkim gwarantują jeszcze więcej miejsca i jeszcze lepsze warunki do rozmów, czy wspólnych gier lub zabaw! Ponadto, ich układ sprzyja wypoczynkowi w formie leżącej lub pół-leżącej. W tym samym czasie mogą wypoczywać tak nawet 3 osoby. Jeżeli lubimy więc popołudniami uciąć sobie krótką drzemkę lub poczytać książkę, narożnik w kształcie litery „U” to po prostu mebel idealny. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla wielodzietnych rodzin, jak i osób, które lubią spędzać czas z bliskimi.