Nowocześnie, ciepło i bezpiecznie – wnętrza w stylu New Nordic

Wszyscy, którzy rozkochali się w stylu skandynawskim, obdarzą równie gorącym uczuciem jego odświeżoną, „udoskonaloną” odmianę – New Nordic. Możemy przygotować się tu na więcej kolorów, materiałów, struktur. A wszystko dlatego, że zgodnie z filozofią północną, dom ma być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny i ciepły. Jak w takim razie zaaranżować swoje wnętrza w stylu New Nordic? Przekonajmy się!

Dom jako punkt wyjścia – lagom i hygge

Nowa odmiana stylu skandynawskiego silnie odwołuje się do filozofii mieszkańców Północy. Połączenie duńskiego hygge ze szwedzkim lagom pokazuje nam, jak zachować równowagę i żyć szczęśliwie. To przede wszystkim czerpanie radości z małych, codziennych i prostych rzeczy. Wieczór z ulubioną książką pod kocem. Kawa z aromatyczną, świeżą drożdżówką. Spotkanie z bliskimi. A miejscem, w którym to wszystko się dzieje, jest oczywiście dom! New Nordic dba nie tylko o jego funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo. Sposób zaaranżowania życiowej przestrzeni ma umożliwić nam celebrowanie prostych chwil oraz czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Pozwolić zaznać ciepła, spokoju i błogostanu. New Nordic zachował zatem po części skandynawski minimalizm i prostotę, dodając jednak od siebie powiew ciepła i przytulności, przełamujące chłód Północy. Tak urządzone wnętrza stają się dzięki temu wygodne, komfortowe, bezpieczne i praktyczne.

Kolory we wnętrzach New Nordic

W klasycznym stylu skandynawskim mogliśmy zauważyć zdecydowaną dominację bieli. Pojawiała się ona przede wszystkim w towarzystwie szarości i drewna. New Nordic otwiera się na nową, szerszą paletę barw. Są to w szczególności beże oraz ciepłe, łagodne pastele. Z drugiej strony pozwala również na mocniejsze, bardziej wyraziste akcenty i kontrasty. Takie jak czerń, granat, karmel, czy brąz.

Materiały i struktury we wnętrzach New Nordic

W aranżacjach utrzymanych w stylu New Nordic raczej nie spotkamy się z wykończeniami w połysku. Zdecydowany prym wiedzie tutaj mat oraz powierzchnie chropowate, nierówne, o naturalnym charakterze. Stąd też duże zamiłowanie do betonu, czy jasnej cegiełki. Nie możemy pominąć oczywiście drewna – obecnego zarówno w postaci mebli, jak i na schodach, podłogach, ścianach, a nawet sufitach. Chętnie wykorzystuje się również rattan, wiklinę, bambus oraz ceramikę i porcelanę.

Tekstylia we wnętrzach New Nordic

Jeśli ma być ciepło i przytulnie, nie możemy zapomnieć o najważniejszym – tekstyliach. Kocach, pledach, poduszkach, zasłonach, dywanach oraz wielu innych. To właśnie one pozwolą nam w szczególny sposób zaznać wyjątkowego komfortu. Pożądane są w tym przypadku naturalne tkaniny. Wełna, bawełna oraz len. Zarówno te miękkie, gładkie, jak i szorstkie, a nawet puszyste. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, styl New Nordic rezygnuje z błysku, dlatego we wnętrzach tych nie spotkamy się np. z satyną, czy aksamitem. Dzięki tekstyliom nie tylko nadamy naszym pomieszczeniom wrażenia przytulności, ale również przemycimy do środka trochę kolorów i wzorów! Jeśli mamy obawy, aby zastosować bogatszą paletę barw na ścianach, tkaniny i dodatki pomogą nam zrobić to bezpieczniej i ciekawiej.

Meble w stylu New Nordic

Nowoczesne meble do domu w stylistyce New Nordic to przede wszystkim wyposażenie o obłych kształtach oraz zaokrąglonych liniach. W jasnych, łagodnych barwach oraz z dodatkiem drewna. W salonie pierwszoplanową rolę przypiszemy zestawowi wypoczynkowemu. Miękkiemu, rozłożystemu, w naturalnym obiciu. Poza reprezentatywnym narożnikiem lub sofą, w pokoju dziennym warto wygospodarować także miejsce na fotel, np. bujany. Idealny do wieczornego czytania książek. Głównym meblem w sypialni stanie się natomiast łóżko – z wieloma poduszkami, narzutą, kocem. Warto również dodać, że w stylistyce New Nordic meble rzadko kiedy należą do jednej kolekcji. To mieszanina różnych form i struktur, jednakże przez cały czas zachowująca spójność i harmonię.