W jaki sposób urządzić kawalerkę?

Mogłoby się zdawać, że urządzenie kawalerki jest aranżacyjnym wyzywaniem. Mimo naprawdę ograniczonej powierzchni, jaką dysponujemy, obecne rozwiązania zdecydowanie zwiększają nasze możliwości. Jak w takim razie umeblować tę przestrzeń, aby czuć się w niej maksymalnie swobodnie i wygodnie?  Mamy nadzieję, że już za chwilę uda się nam znaleźć sposób na to wnętrze!

Meble do kawalerki – przegląd najlepszych rozwiązań

Kawalerka wymaga dobrego i przemyślanego projektu. Specyfika tego rodzaju mieszkania polega na tym, że w jednym pokoju musimy zmieścić salon, jadalnię, biuro, sypialnię, a także kuchnię. Brzmi strasznie? Głowa do góry! W praktyce naprawdę okazuje się to możliwe.

Na początek: jeśli planujemy zamieszkać w kawalerce, powinniśmy stać się minimalistami. Odnosi się to zarówno do ilości posiadanych rzeczy i dodatków, jak i mebli. Na niedużych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się nowoczesne meble do domu, na przykład w wersji modułowej. Bryły o prostych liniach, zwiększonej ustawności oraz lekkim wyglądzie jak żadne inne pozwolą nam zachować funkcjonalność i porządek naszego wnętrza. Oczywiście warto ograniczyć się przy ich wyborze do koniecznego minimum. Przykładowo, zrezygnujmy z witryny i komody na rzecz rozbudowanej i pakownej szafy, która zastąpi te dwa meble.

W zachowaniu porządku i harmonii pomogą nam również meble o zastosowaniu 2w1. Głównym z nich jest oczywiście kanapa lub narożnik z funkcją spania, a także pufy z miejscem do przechowywania. Jeśli często zapraszamy do siebie przyjaciół, możemy wybrać kompaktowy stół pokojowy z rozkładanym blatem, czy też designerskie taborety, które posłużą również jako półeczki lub stoliczki. Podobną funkcję spełni rozkładany blat, który w kilka chwil zamieni się w biurko na laptop.

Kolory w kawalerce

Jeśli zastanawiamy się nad kolorystyką do małych wnętrz, pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy to z pewnością biel oraz odcienie do niej zbliżone. Nie da się ukryć, że to właśnie jasne kolory najlepiej powiększają dostępną przestrzeń poprzez zastosowanie wizualnej sztuczki. Ich wykorzystanie zarówno na meblach, jak i na ścianach na pewno będzie zatem zabiegiem korzystnym. Nie oznacza to jednak, że w kawalerce nie ma miejsca na inne barwy, czy wzory. Jeśli chcemy zaaranżować wnętrze na swój własny sposób, nie bójmy się tego zrobić. Pamiętajmy jedynie o tym, aby przy wyborze kolorystyki uwzględnić oświetlenie naszego pomieszczenia. W sytuacji, gdy np. aneks kuchenny znajduje się we wnęce i jest oddalony od okna, jego aranżacja w ciemnych tonacjach nie wpłynie dobrze na nasz komfort pracy. Najbezpieczniejszym wariantem stanie się bazowanie na kontrastach, dzięki czemu nasze mieszkanie nabierze charakteru i wyrazu.

Kuchnia w kawalerce – wygodne miejsce do gotowania

W nowym budownictwie raczej nie spotkamy się z układem, w którym kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie. Najczęściej jest połączona z salonem, tworząc w ten sposób kuchenny aneks. Przystępując do wykończenia kuchni, zadbajmy o to, aby jej stylistyka pozostała zbliżona do wystroju reszty pomieszczenia. Zbyt duże różnice w zakresie designu na tak niewielkiej powierzchni mogą zaburzyć harmonię naszej kawalerki.

Sposób ustawienia zabudowy kuchennej zależy od powierzchni, jaką chcemy lub możemy przeznaczyć na tę część naszego mieszkania. Jeśli nasz pokój ma regularny kształt kwadratu lub szerszego prostokąta, dobrym pomysłem będzie oddzielenie strefy kuchennej od pokoju przy pomocy szafek lub przedłużonego blatu roboczego. W aneksach kuchennych w kawalerkach często wykorzystuje się także barki, które zastępują stoły jadalne, a przy tym naturalnie rozgraniczają dwie przestrzenie. Jeśli natomiast nasza kuchnia znajduje się we wnęce, możemy wybrać zabudowę w kształcie litery „L”.

W kuchni kluczową rolę odgrywa blat roboczy. Zwłaszcza wtedy, kiedy uwielbiamy samodzielnie przyrządzać posiłki. Co zrobić, aby zyskać jak największą przestrzeń do przygotowywania dań? Pomoże nam w tym m.in. AGD w pomniejszonej wersji, a także wystarczająca ilość pojemnych szafek i półek, w których schowamy wszystkie akcesoria i naczynia. Nawet niewielki blat, gdy pozostanie uporządkowany i pusty pozwoli nam na wygodne gotowanie.