Wybieramy najlepsze meble do niedużych przestrzeni

Aranżacja niewielkiej przestrzeni to sztuka wygospodarowania miejsca na całe, niezbędne wyposażenie, bez jednoczesnego odbierania takiemu wnętrzu funkcjonalności, komfortu i stylu. W optycznym powiększeniu pomieszczeń możemy pomagać sobie rozmaitymi rozwiązaniami, takimi jak jasne kolory, oświetlenie, czy przeszklenia. To jednak przede wszystkim od mebli będzie zależeć ergonomia niedużego pokoju.

Jakie powinny być meble do niewielkich wnętrz?

Wybierając meble do małego pokoju, nasze możliwości stają się wprawdzie nieco ograniczone, co nie oznacza jednak, że są one niewielkie. Współcześnie oferowane rozwiązania pozwalają nam na naprawdę wiele, a ich mądre wykorzystanie umożliwi stworzenie praktycznej, wygodnej i przytulnej przestrzeni do spędzania czasu na różne sposoby.

Kolor

Zaczniemy od koloru mebli, jaki najlepiej zastosować na niedużym metrażu. Oczywiście będą to wszystkie barwy jasne – biel, beż, szarość oraz drewno. To właśnie one pozwolą nam wizualnie dodać pokojowi kilku dodatkowych metrów oraz wrażenia lekkości. Wyposażenie w ciemnym wybarwieniu, np. czerni lub czekoladowym brązie sprawdzi się tu w mniejszym zakresie, jednak nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z niego całkowicie. Zawsze możemy pokusić się o ciemniejsze akcenty i ciekawe, różnorodne połączenia.

Połysk

Jeśli zależy nam na uzyskaniu prawdziwego efektu przestronności i lekkości, spotęguje go jasne wyposażenie w… połysku! Są to przede wszystkim nowoczesne meble do domu, doskonale wyglądające we współczesnych oraz industrialnych przestrzeniach. Miejmy jednak na względzie, że meble wykończone w połysku nie są aż tak popularne w np. stylu boho, klasycznym, czy angielskim.

Forma

To właśnie od formy mebli będzie zależeć funkcjonalność naszego wnętrza. Powinna być ona przede wszystkim lekka, zgrabna. Małe pomieszczenia nie są dobrym miejscem na toporne, masywne bryły, które mogą je dodatkowo przytłoczyć. W nadaniu większej gracji często pomagają nóżki – proste lub ustawione pod niewielkim skosem.

Forma to również kształt, szerokość, wysokość. Do niewielkich wnętrz lepiej wybierać bryły węższe i wyższe niż szerokie i głębokie. Możemy posiłkować się również modelami podwieszanymi. Przy wyborze poszczególnych elementów zawsze kierujmy się ponadto naszymi potrzebami. Przykładowo, czy lepsza będzie dla nas duża komoda i wąski, wysoki regał, czy może preferujemy dużą, elegancką witrynę i szafkę wiszącą, która zastąpi komodę?

Wielofunkcyjność

Małe wnętrza potrzebują wielofunkcyjnych rozwiązań. Takich, które łączą w sobie kilka właściwości. Będzie to m.in.:

  • Sofa z funkcją spania – niezastąpiona w salonie, który jest jednocześnie sypialnią.
  • Skrzynia z miejscem do przechowywania i miękkim siedziskiem – mebel, który świetnie sprawdza się w pokoju dziecka, na balkonie, czy w przedpokoju.
  • Stoliki kawowe z półkami lub szufladami, dodatkowo wyposażone w kółka – dzięki nim zyskamy dodatkowe miejsce na drobiazgi, bez niepotrzebnego zastawiania głównego blatu. Kółka ułatwią nam z kolei wygodne przesuwanie mebla, np. wtedy, gdy będziemy chcieli rozłożyć kanapę do spania.
  • Pufy ze schowkiem – pufy to elementy wyposażenia, które wykorzystamy na wiele sposobów. Do siedzenia, jako stoliczki kawowe, stoliczki nocne, czy podnóżki.

Meble na wymiar czy modułowe?

W urządzeniu niedużych przestrzeni pomogą nam dwa rodzaje mebli – modułowe oraz na wymiar. Meble wykonywane pod indywidualne zamówienie dają nam gwarancję maksymalnego zagospodarowania każdego zakamarka. Dzięki nim możemy wykorzystać wszelkie skosy i wnęki. Są one jednak droższe i niedostępne od ręki – ich przygotowanie zajmuje czasami nawet kilka miesięcy.

Na równie dużo możliwości pozwolą nam ergonomiczne meble systemowe. To proste, nowoczesne bryły dostępne w kilku wariantach, zaprojektowane w taki sposób, aby można było ustawiać i łączyć je w różne konfiguracje. W wielu przypadkach możemy sami decydować o indywidualnych elementach, takich jak oświetlenie LED, kolory frontów, czy rodzaje uchwytów.