Pomysły na udekorowanie komody w salonie

Dekoracja komody to jeden z ostatnich etapów aranżacji wnętrz, nierzadko wykonywany także dopiero po pewnym czasie. Może ona odnosić się oczywiście zarówno do komody w salonie, jak i sypialni, kąciku dziecka lub przedpokoju – jest to w końcu mebel uniwersalny, świetnie sprawdzający się w różnych pomieszczeniach. Dzisiaj jednak będzie to pokój dzienny! Dlaczego warto przyozdobić swoją komodę w salonie oraz w jaki sposób możemy to zrobić?

Baza, czyli stylistyka komody i całego wnętrza

Zanim kupimy wszelkiego rodzaju dodatki, określmy, jaki charakter ma nasza komoda oraz jaki styl dominuje w salonie. Jeśli przykładowo nasz mebel jest prosty, minimalistyczny i surowy, możemy pokusić się o śmielsze i bardziej wyraziste dekoracje, które ożywią ascetyczną bryłę. Jeśli jednak wybraliśmy komodę o ciekawej formie z dodatkowymi zdobieniami, np. frezami lub stylizowanymi uchwytami i nóżkami, zachowajmy umiar w zakresie dodatków. Nasze ozdoby powinny zostać dopasowane również do stylistyki samego wnętrza. Tutaj mamy jednak nieco większą dowolność.  Zwłaszcza gdy nie brak nam zmysłu dekoracyjnego i wiemy, jak łączyć ze sobą różne style. Nowoczesne meble do domu świetnie prezentują się np. z elementami skandynawskimi, retro, a nawet klasycznymi.

Dekoracja komody a tło

Co określa się mianem „tła” przy aranżacji komody? Może być to m.in. obraz, plakat lub lustro, postawione na blacie i oparte o ścianę lub wiszące tuż nad meblem. Co ważne, bez względu na wielkość komody, takie elementy wcale nie muszą znajdować się pośrodku. Możemy postawić lub zawiesić je np. z boku, po lewej lub prawej stronie. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie ustawienie, po drugiej stronie komody powinien znaleźć się równie wyrazisty, rzucający się w oczy element. Np. większy wazon z kwiatami, designerska lampa, czy okazała figurka. Dzięki temu zachowamy balans i unikniemy wrażenia, że jedna część mebla pozostała niezagospodarowana.

 

Jakie dodatki na komodę?

Na komodzie możemy umieścić niemalże wszystko, dlatego też nie sposób wskazać konkretne przedmioty oraz zaproponować ich układ. To po prostu zależy – od naszego gustu, wielkości komody, oraz powyższych: jej designu i stylistyki samego salonu.

Do ponadczasowych i uniwersalnych dekoracji, które sprawdzą się na każdej komodzie i w każdym pokoju dziennym możemy zaliczyć:

-fotografie w ramkach

-wazony

-szkatułki i pojemniczki

-kwiaty

-lampy

-zegary

-świece i świeczniki

-figurki, posążki, pamiątki z podróży

Możliwości są oczywiście dużo większe. Weźmy pod uwagę, chociażby komodę w salonie retro – tutaj jej dekoracją może stać się gramofon lub stara maszyna do pisania. Jeśli urządziliśmy natomiast pokój dzienny w stylistyce tradycyjnej lub rustykalnej, za jedną z dekoracji tego mebla często służą świeże owoce w eleganckiej misie.

O czym pamiętać przy aranżacji komody?

Przy dekorowaniu komody warto zastosować się również do kilku innych wskazówek, które ożywią jej wystrój oraz sprawią, że nie będzie on sztampowy i monotonny.

Jest to przede wszystkim stosowanie różnych struktur oraz materiałów, z jakich wykonano ozdoby. Z umiarem i wyczuciem smaku mieszajmy ze sobą np. drewno, naturalne kamienie (ceramikę, marmur, granit, glinę), szkło, metal, wiklinę, rattan oraz inne.

Ciekawy i dynamiczny charakter komody zagwarantują nam także różne kształty oraz poziomy. Nie bójmy się zestawiać okrągłych wazonów z kwadratowymi szkatułkami, czy też ustawiać jednych rzeczy na drugich. Widać to m.in. na przykładzie ulubionych i kolekcjonowanych czasopism lub książek, na których możemy postawić wazon, czy różnych rozmiarów świeczki.

Osoby, które obawiają się, że zamiast efektu „wow” uzyskają wrażenie chaosu i bałaganu, powinny zacząć dekorowanie komody od wyboru trzech elementów, w tym jednego głównego, najbardziej wyrazistego. Bezpieczne połączenie zagwarantuje nam np. plakat oprawiony w ramkę, roślinność (doniczkowa lub w wazonie) oraz wspomniane przed chwilą książki albo czasopisma.