Małe wnętrza zawsze wymagają odpowiedniego projektu oraz większego namysłu przed rozpoczęciem prac remontowych. Nie oznacza to jednak, że niewielki metraż jest przeszkodą w stworzeniu urokliwej, funkcjonalnej i modnej przestrzeni, która spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Dzisiaj skoncentrujemy się na wyjątkowym miejscu — sypialni, czyli prywatnej oazie, w której rozpoczynamy i kończymy każdy dzień. Jakimi kryteriami kierować się więc podczas urządzania niewielkiej sypialni, aby zachować jej charakter i urok? Oto 5 przydatnych wskazówek!
1. Jasne kolory
Niewielkie wnętrza uwielbiają jasne kolory. Nie musimy jednak obawiać się, że dysponując sypialnią o ograniczonej powierzchni, jesteśmy skazani na urządzenie jej od początku do końca w sterylnej bieli. Biały jest oczywiście doskonałym kolorem bazowym, który doda każdemu pokojowi dodatkowych metrów i poczucia przestrzeni. Możemy zatem śmiało łączyć go bez ograniczeń ze wszystkimi innymi odcieniami. Jeśli zależy nam na ciepłej, przytulnej sypialni w stylu skandynawskim, znakomitym kompanem bieli staną się różne odcienie beżu, brązu i szarości. Fani wnętrz o ekskluzywnym charakterze, takim jak glamour, wybiorą natomiast akcenty w srebrze, złocie lub brudnych odcieniach różu/fioletu. Proponowane kolory mogą zostać wykorzystane na ścianach, dodatkach, a także meblach.
2. Meble – proste i nowoczesne
Małe sypialnie powinny zostać urządzone zgodnie z zasadami minimalizmu. Bardzo ważne jest, aby zachować funkcjonalność wnętrza i nie zagracić go niepotrzebnymi przedmiotami. W zależności od tego, jakie wyposażenie planujemy wstawić do naszej prywatnej przestrzeni wypoczynkowej, możemy wybierać pomiędzy nowoczesnymi meblami do domu, bądź zestawami o bardziej dekoracyjnym designie, takim jak prowansalski lub angielski.
Współczesne wyposażenie ze względu na prostą formę pozbawioną zdobień daje duże możliwości aranżacyjne oraz uporządkowuje przestrzeń. W małych sypialniach uważajmy natomiast na meble wykonane z większą fantazją, o zdobniczej stylistyce. Zastosowanie ich w nadmiarze może bowiem przytłoczyć nasz pokój. Jeśli jednak bardzo zależy nam na takich akcentach, połączmy je z elementami pochodzącymi z nowoczesnych kolekcji.
3. Mobilne i funkcjonalne wyposażenie
Poza ogólną stylistyką mebli do sypialni, w niewielkich wnętrzach często poszukuje się także rozwiązań wielofunkcyjnych. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Mogą być to na przykład składane blaty przy łóżku, które zastąpią standardowe stoliczki nocne, czy też stworzone we wnęce lub ścianie półki do przechowywania książek oraz elementów dekoracyjnych.
4. Aranżacja przestrzeni nad łóżkiem
Jeśli w naszej sypialni dysponujemy tylko miejscem na łóżko i standardową szafę, zagospodarujmy dodatkowo przestrzeń nad łóżkiem! Producenci oferują nam dzisiaj bogaty wybór sypialnianej zabudowy, składającej się z naściennych szafek i półek. Uzupełniające nowoczesne meble do domu zapewnią nam cenne miejsce do przechowywania, bez zajmowania powierzchni użytkowej.
5. Więcej światła, czyli lustra!
Jednym z najlepszych trików, sprawiającym, że niewielki pokój w mig ulegnie wizualnemu powiększeniu, są oczywiście lustra. Lustra w sypialni nie należą do dodatków rzadkich i niecodziennych, co daje nam spore możliwości. Najpopularniejsze, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie stanowią lustra zewnętrzne na przesuwanych drzwiach szafy. Ich duża powierzchnia wprowadza do każdej sypialni więcej światła i blasku, a także nadaje jej eleganckiego i ciepłego charakteru. Możemy ponadto zdecydować się na duże lustro zawieszone nad łóżkiem (jeśli nie znajduje się tam zabudowa) lub model wolnostojący.