Komfortowe miejsce do pracy w pokoju dziennym

Dla niektórych praca w domu od lat jest codziennością. Dla innych stała się dopiero w trakcie pandemii, kiedy to większość pracodawców została zmuszona do rozpoczęcia pracy w tzw. trybie home office. Osoby, które regularnie lub sporadycznie wykonują swoje służbowe obowiązki w sposób zdalny, potrzebują odpowiedniego miejsca pracy. Nie zawsze jest nim jednak osobne, wydzielone do tego zadania biuro. Jeśli nie pozwala nam na to metraż naszego mieszkania, najczęściej za gabinet służy w takich przypadkach pokój dzienny. Jak wydzielić biuro w salonie, aby nie zaburzyć strefy wypoczynku i relaksu ze strefą codziennej pracy?

Pierwsze i najważniejsze – biurko  

Niezależnie od tego, czy dysponujemy większym, czy nieco mniejszym salonem – w każdym z nich musimy wygospodarować miejsce na odpowiednio większe lub mniejsze biurko.

Podstawowe zasady przy wyborze biurka do pokoju dziennego:

-Biurko nie może dezorganizować ani zagracać przestrzeni dziennej.

-Biurko musi być spójne z aranżacją całego wnętrza. Przykładowo, do pokoju zdominowanego przez biel i jasne kolory nie wybierajmy np. czarnego biurka. Jeśli postawiliśmy na nowoczesne meble do domu, biurko w eleganckim, klasycznym stylu nie zda tu egzaminu. I oczywiście na odwrót. Pamiętajmy, że do pokoju dziennego najlepiej wybierać wyposażenie o jak najmniej „biurowym” charakterze i wyglądzie.

-Biurko, jeśli to możliwe, powinno stać jak najbliżej naturalnego źródła światła (najlepiej bokiem do okna, przy ścianie). Ustawienie go przodem lub tyłem do okna sprawi, że wpadające do środka promienie będą nas oślepiać lub zaciemnią miejsce pracy. Również postawienie go w kącie, z dala od okna, między np. innymi meblami nie zapewni nam wystarczająco dobrego oświetlenia. Jest to szczególnie ważne dla osób spędzających dużo czasu w książkach oraz na odręcznym wypełnianiu dokumentów.

-Dopasujmy wielkość biurka do naszych potrzeb. Osoby pracujące głównie na komputerze mogą ograniczyć się do prostego, małego stoliczka bez szuflad, czy szafek. W takiej sytuacji warto poszukiwać odpowiednich modeli również pośród toaletek lub konsol. Jeśli natomiast do pracy wykorzystujemy dodatkową dokumentację, będziemy potrzebować nieco większego modelu, najlepiej z dodatkową szufladą lub wnęką.

-Gdy nie korzystamy z biurka codziennie, pamiętajmy, aby zachować na nim porządek oraz przechowywać na jego blacie możliwie jak najmniej rzeczy. Warto postawić na nim również mały kwiatek, lusterko, ozdobne pudełko, czy designerską lampkę, które lepiej wpasują je w charakter pokoju dziennego.

Krzesła do biurka w salonie

Co z wyborem krzesła? Jeśli nasz salon ma większy metraż, a wstawienie do niego biurka nie przysparza nam wielu trudności, możemy rozważyć zakup klasycznego fotela biurowego. Taka opcja będzie również możliwa, gdy np. nasze miejsce pracy jest wydzielone regałem, parawanem, czy ścianką działową. Zwróćmy oczywiście uwagę na to, aby przestrzeń ta zbytnio nie odznaczała się na tle całej salonowej aranżacji i nie zakłócała charakteru pokoju dziennego. Osoby, które mają do dyspozycji mniejszą powierzchnię, powinny rozważyć zakup wygodnego krzesła lub fotela tapicerowanego. Do pracy możemy wykorzystywać także krzesło z kompletu z jadalni.

Dodatkowe miejsce do przechowywania dokumentów i akcesoriów biurowych

Perspektywa zagracenia reprezentatywnego salonu stertą dokumentów z pewnością nie jest tym, co chcemy osiągnąć. W miarę możliwości powinniśmy zatem przechowywać naszą dokumentację w zabudowanych meblach – komodach, szafach, biblioteczkach lub regałach z drzwiczkami. Dzięki temu teczki i segregatory nie będą rzucać się w oczy. Naszą przestrzeń do pracy w pokoju zagospodarujmy natomiast tak, aby mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy. Czasami zmieścimy je w już znajdującej się tam komodzie. W innym przypadku wystarczy dodatkowa półka na ścianie lub integralna szafka albo szuflada biurka. Sklepy meblowe oferują nam także biurka z dodatkowymi nadstawkami w postaci np. dwóch górnych półek.