Fotel i kanapa to bardzo popularny, stylowy i praktyczny duet, który sprawdzi się w każdym salonie. Rozbudowując zestaw wypoczynkowy o fotel, zyskujemy jednak o wiele więcej niż gustowny element wyposażenia. Otrzymujemy przede wszystkim dodatkową powierzchnię do wypoczynku, dzięki czemu nasza strefa relaksu staje się o wiele bardziej funkcjonalna i komfortowa. Jak dobrać fotel do kanapy? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować?
Dobór fotela do kanapy – podstawowe zasady
Dopasowanie fotela do kanapy w niektórych przypadkach może przysporzyć nam więcej trudności, niż mogłoby się zdawać. Jeśli planujemy rozszerzyć nasz zestaw wypoczynkowy o wygodny fotel, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy preferujemy zachować zasadę spójności, czy też zasadę kontrastu.
Zasada spójności polega na utrzymaniu fotela w takiej samej lub bardzo podobnej stylistyce, obiciu oraz wybarwieniu, co kanapa. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na nowoczesne meble do domu, fotel również powinien odznaczać się nowoczesnym designem. Ponadto, zgodnie z zasadą spójności, do welurowej kanapy będzie pasować welurowy fotel, a do kremowej tkaniny tapicerskiej – fotel w równie jasnym pokryciu. Łatwo uzyskamy taki efekt, wybierając meble z tej samej kolekcji (jeżeli oczywiście jest to możliwe). Gdy natomiast kanapa występuje pojedynczo i producent nie przewidział dla niej żadnego fotela, wtedy też stajemy przed nieco trudniejszym zadaniem w postaci znalezienia jak najbardziej zbliżonego modelu spośród innych, dostępnych w sklepach brył. Duża różnorodność sprawia jednak, że nie powinno być to aż tak duże wyzwanie.
Zasada kontrastu, na co wskazuje sama nazwa, opiera się na wybieraniu rozwiązań przeciwstawnych. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie efektu kontrastu jest zastosowanie różnej kolorystyki, na przykład biel + czerń, beż + szarość, czerń + żółć. Możemy zdecydować się także na monochromatyczne zestawienie, czyli użycie jednej barwy, jednak w różnych odcieniach. Na przykład jasny szary + grafit lub antracyt, ciemny róż + pastelowy róż. O ile kontrastowe połączenia kolorów są stosunkowo proste w uzyskaniu, o tyle próba mieszania różnych stylów wnętrzarskich wymaga już o wiele więcej wyczucia oraz lepszej znajomości trendów. W zasadzie kontrastu raczej nie spotyka się natomiast zestawień różnych rodzajów tkanin tapicerskich, na przykład skóry naturalnej i pluszu.
Jak dopasować fotel do kanapy w odmiennej stylistyce?
W ramach zasady kontrastu wskazaliśmy na możliwość łączenia kanapy i fotela utrzymanych w różnych stylach. Nie mamy tutaj jednak aż tak dużej swobody i dowolności, jak w pozostałych przypadkach. Jeśli do naszej sofy pragniemy dobrać fotel wykonany z zastosowaniem innego designu, powinniśmy kierować się określonymi zasadami.
Do jednych z bezpiecznych, trafionych połączeń, które nie będzie się „gryźć”, możemy zaliczyć z pewnością połączenie stylu:
- nowoczesnego z vintage – na przykład prosta, minimalistyczna kanapa i zgrabny retro fotel na drewnianych nóżkach,
- industrialnego i glamour – na przykład nowoczesny fotel na metalowych nogach i elegancka kanapa z pikowaniami lub przeszyciami,
- nowoczesnego i klasycznego – na przykład fotel typu uszak i minimalistyczna, geometryczna sofa o subtelnie zaokrąglonych liniach,
- glamour i skandynawskiego – kanapa i fotel na wysokich, drewnianych nóżkach, pokryte miękką, delikatnie połyskującą tkaniną z grupy pluszy oraz przyozdobione subtelnymi przeszyciami i pikowaniami.
W związku z tym, że meble wypoczynkowe to jedne z głównych i podstawowych elementów wyposażenia każdego salonu, pamiętajmy, aby starannie dopasować do nich pozostałe meble skrzyniowe. Kluczowe pozostaje w takich sytuacjach określenie, który ze stylów będzie dominujący. Jest to konieczne, aby zachować aranżacyjną harmonię i nie doprowadzić do wrażenia chaosu lub co gorsza – kiczu.